Jak wiercić w betonie?

Kiedy potrzebujemy wywiercić otwór w betonie możemy użyć do tego celu wiertła, jednak jeżeli ma być to otwór o większej średnicy, trzeba będzie wykorzystać inne narzędzia.

Mogą być to przykładowo wiertła diamentowe koronki, dzięki którym można będzie uzyskać duże średnice. W zależności od tego jak będziemy chcieli wiercić otwór czy też kruszyć beton trzeba wybrać nie tylko odpowiednie wiertło ale także właściwy sprzęt. Wiercenie w betonie będzie znacznie łatwiejsze za pomocą wiertarki udarowej lub młota obrotowego do ciężkich prac. Narzędzia te kruszą beton poprzez gwałtowne uderzanie z bardzo dużą częstotliwością, a następnie wiercą, aby wydobyć pęknięty materiał. Zwykła wiertarka obrotowa sprawia, że praca jest znacznie wolniejsza i trudniejsza, ponieważ beton wierci się inaczej niż drewno i metal. Zwykle warto zapłacić więcej za mocniejszą wiertarkę udarową znanej marki. Inne korzystne funkcje obejmują ustawienie prędkości, ogranicznik głębokości, wygodny uchwyt i drugi uchwyt dla drugiej ręki. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są różnego rodzaju wiertarki z akumulatorami, dzięki czemu wygodniej je wykorzystywać w trudnych warunkach. Niektóre wiertła mają pasek ustawienia głębokości lub pasek kontroli głębokości.

Jeśli twoje urządzenie nie posiada kontroli głębokości, zmierz i zaznacz wymaganą głębokość na wiertle flamastrem.

Trzeba oczywiście pamiętać o tym aby trzymać wiertarkę pionowo, aby powstał prawidłowy otwór. Czasem może być to beton zbrojony, wówczas powinniśmy zastosować specjalny rodzaj wiertła, który będzie mógł pokonać nie tylko beton, ale także stalowe zbrojenia. Można wyposażyć wiertła w końcówki diamentowe, które będą mogły przebić się nawet przez najtwardszy beton. Oczywiście należy zakupić dobrej jakości wiertło wiele tanich wierteł szybko się stępi. Dlatego też warto zapytać sprzedawcy które wiertło będzie najlepsze do danego rodzaju wierceń. Przykładowo do cegieł wystarczy zwykłe wiertło do betonu, natomiast do betony zbrojonego można wykorzystać inne wiertła o lepszej jakości. Można nabyć je na stronie narzedzia-merkury.pl/category/narzedzia-diamentowe-wiertla-diamentowe-koronki.