Altany ogrodowe to idealne miejsce na wypoczynek w swoim ogrodzie

Każdy, kto ma ogród, to marzy także o miejscu, w którym będzie mógł wypocząć, czy zrobić grilla. Takim idealnym miejscem w ogrodzie jest altana.

 

Altany ogrodowe to idealne miejsce na wypoczynek w swoim ogrodzie

Czy altany ogrodowe są nam potrzebne? 

Altany ogrodowe to bardzo duże ułatwienie w naszym ogrodzie. Jest to miejsce, które daje nam także odrobinę prywatności, gdzie możemy się schować i poczytać książkę w okolicznościach pięknej przyrody. Altanki mogą także służyć do zrobienia imprez rodzinnych, czy spotkań przy grillu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które oprócz walorów estetycznych ma także wiele innych funkcji. Warto też dodać, że w takiej altanie można także schować na przykład grilla elektrycznego, czy wędzarnie. Dzięki temu zyskamy kolejne miejsce w ogrodzie, w którym możemy mieć porządek i od razu miejsce odporne na deszcz. Co ważne, to w takiej altanie można właśnie spędzać czas także, gdy pada deszcz.

Z czego można zrobić altany i jak wygląda jej konstrukcja? 

Altany ogrodowe mogą być drewniane, murowane, czy metalowa. To, jaki materiał zostanie wykorzystany do jej budowy, zależy tylko od naszej wizji oraz ogólnej aranżacji ogrodu. Sama konstrukcja altany nie różni się od danego materiału. Najczęściej są to cztery słupki połączone dachem. Często też w obawie o deszcz altanę można zasłonić pergolą. Dodatkowo szczególnie na wiosnę i w lecie na takiej pergoli można posadzić pnące róże, które zasłonią nas od deszczu i wiatru. Można też środek altany między płotkiem a dachem oszklić lub owinąć folią. Dzięki temu deszcz lub śnieg nie będzie w stanie przedostać się do środka.

Czy na postawienie altany ogrodowej trzeba mieć pozwolenie? 

Zgodnie z polskim prawem na budowę altany nie potrzeba mieć pozwolenia. Oczywiście, jeśli jej wielkość nie jest równa metrażowi domu lub nie jest większa. Z reguły jednak altanki są mniejsze od garażów przydomowych.

Lepiej kupić gotową altankę czy zrobić samemu? 

Wszystko zależy od naszych umiejętności stolarskich i budowniczych. Jeśli jesteśmy pewni, że sami potrafimy złożyć taką altanę, która będzie odporna na różne działania atmosferyczne, to możemy się podjąć jej budowy. Jednak, gdy wiemy, że czas złożenia samodzielnie takiej altany pochłonie za dużo sprzętu oraz pieniędzy, to taniej i szybciej wychodzi kupić gotową altanę, którą można dostać praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, czy z artykułami do budowy domu i ogrodu.

Altany domowe to bardzo przydatna rzecz, która niesamowicie zmieni nasz ogród. Oprócz samych walorów estetycznych doda naszemu ogrodowi także funkcję przyjemnego wypoczynku i spędzenia tam czasu z całą rodzinę. Co ważne, to takie altany można przyozdabiać w każdy możliwy sposób, jaki się nam zamarzy dzięki, czemu idealnie wpasuje się w aranżację naszego ogrodu.