Opiekunka osób starszych w Niemczech – dobre zarobki i stabilna praca

Z każdym rokiem społeczeństwo niemieckie starzeje się, a seniorzy w większym niż kiedykolwiek stopniu potrzebują opieki.

Opiekunka osób starszych jest dziś jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów, a zarobki, jakie oferuje opieka osób starszych rosną.
 

Wymagania w stosunku do opiekunki

 
Praca opiekunki w Niemczech ma jednak swoje wymagania. To przede wszystkim komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Dodatkowym atutem jest znajomość medycznej terminologii. Ceniona jest umiejętność pracy z ludźmi. W niektórych przypadkach doświadczenie jest mile widzianym atutem. Dokładne oczekiwania pracodawców są zawsze określone w umowie o prace. W ATERIMA MED zapoznamy cię ze wszystkimi aspektami pracy opiekunki i pomożemy w znalezieniu zatrudnienia. Wspólnie z tobą określimy, która umowa będzie dla ciebie najkorzystniejsza.
 
Opiekunka osób starszych w Niemczech – dobre zarobki i stabilna praca

Jak zacząć

 
Wyboru odpowiednich opiekunów dokonuje bezpośrednio rodzina niemiecka. Przetwarzanie lub przesyłanie dokumentów, które mają charakter wstępny do momentu podpisania umowy, jest bezpłatne. Istnieją trzy formy zatrudnienia w sektorze opieka. Niemcy jako państwo członkowskie UE zezwala na zatrudnianie pracowników delegowanych. Co to oznacza w praktyce? Opiekunki osób starszych są zatrudnione przez agencje w Polsce, ale delegowane do pracy na terenie Niemiec. Choć ich składki na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane są w Polsce, to ich zarobki są czterokrotnie wyższe, niż pensja opiekunki w naszym kraju. Jednocześnie zatrudniona osoba podlega niemieckiemu kodeksowi prawa pracy i niemieckim przepisom. Świadczenie usług jest też możliwe bezpośrednio na zasadzie zatrudnienia w myśl umowy o pracę czy jako osoby samo zatrudnionej. Koszt podróży do Niemiec pokrywa sama opiekunka lub rodzina seniora. Tu wszystko zależy od warunków umowy.
 

Zalety pracy w Niemczech

 
Opieka w Niemczech to sektor usług, który nieustannie się rozwija i dynamicznie wzrasta zapotrzebowanie na pracę opiekunek. Olbrzymią zaletą są oczywiście zarobki. Praca opiekunki u naszych zachodnich sąsiadów to możliwość uzyskania dochodów od 1200 do 2600 euro. Wiele zależy od zakresu obowiązków oraz naszego doświadczenia czy wykształcenia. Opiekunka, która ma wykształcenie pielęgniarskie czy szeroko rozumiane – medyczne. Może liczyć na wyższe zarobki. Praca dla opiekunek w Niemczech jest też elastyczna. Jeśli jest to dla nas bardziej odpowiednie, może mieć charakter stały. Jeśli zdecydujemy się na czasowe zatrudnienie, to taka możliwość też jest dostępna. Zakwaterowanie w domu seniora, a często też jedzenie jest darmowe. Wypłata pieniędzy następuje zwykle w rozrachunku miesięcznym lub po zakończeniu pracy. W takim przypadku opiekunka dysponuje swoistą tygodniówką, która jest jej wypłacana co pewien czas, aby mogła zaspokoić swoje potrzeby.
 
Popularne jest podpisanie umowa za pośrednictwem agencji pracy. To przede wszystkim rozwiązanie bezpieczniejsze. Masz tutaj pewność zatrudnienia i wypłaty ustalonego zarobku. Agencja jest swoistą gwarancją dotrzymania umowy przez obie strony. Skorzystanie z pomocy agencji to też łatwiejszy dostęp do ofert pracy, a zwłaszcza skorzystanie z propozycji zlokalizowanych blisko naszego miejsca zamieszkania. W praktyce oznacza to częstszy kontakt z rodziną, możliwość powrotów do domu na niektóre weekendy czy święta. Jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie pracy w charakterze opiekunki, to prywatne domy opieki czy sektor usług medycznych, oferuje możliwość szkolenia i dokształcania, a tym samym uzyskania w przyszłości stabilnej o bardzo dobrze płatnej pracy. Zarobki w tym sektorze są bowiem nieporównywalnie wyższe niż w Polsce, a praca opiekunki jest szanowana i doceniana.