Na jakich zasadach działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketonowa działa podobnie do diety niskowęglowodanowej, z tym wyjątkiem, że dozwolone jest stosowanie mniejszej ilości węglowodanów.

Celem radykalnego wyrzeczenia jest przejście organizmu na metabolizm tłuszczów. Przy zbilansowanej diecie węglowodany dostarczane do organizmu są wykorzystywane jako źródło energii. Jeśli jednak nie są one dla niego dostępne, ponieważ nie są one lub prawie nie są wchłaniane z pożywieniem, metabolizm zmienia się w kierunku tak zwanej ketozy. Tłuszcze są przekształcane w wątrobie w ciała ketonowe, które służą jako substytuty glukozy, są one następnie używane zamiast węglowodanów do wytwarzania energii i zapewnienia, na przykład, że nasz mózg pozostaje sprawny. Organizm zostaje poddany swoistemu głodowemu metabolizmowi, a ze względu na brak węglowodanów spala więcej tłuszczu na energię. W większości przypadków osiągnięcie pożądanego stanu ketozy zajmuje około 5-7 dni.

Na jakich zasadach działa dieta ketogeniczna?

Dopóki metabolizm nie zostanie tak zmieniony, że organizm czerpie energię z tłuszczu.

Teoretycznie możesz trzymać się tej wyjątkowo niskowęglowodanowej diety, dopóki nie nastąpi pożądana utrata wagi. Jeśli ćwiczysz tę metodę przez dłuższy czas, upewnij się, że jesz tak różnorodnie, jak to możliwe i uwzględnij wystarczającą ilość warzyw w menu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niedostatecznej podaży ważnych składników odżywczych. Ponieważ większość energii w tej diecie bez węglowodanów pochodzi z tłuszczów, powinieneś upewnić się, że pozyskujesz ją ze zdrowych tłuszczów. Na przykład usmaż warzywa na oleju kokosowym, zjedz sałatkę z dobrą oliwą z oliwek lub dodaj odrobinę oleju lnianego do twarogu. Awokado, które można polać łyżką odrobiną soli i pieprzu, jest również dobrym źródłem tłuszczu. Orzechy i nasiona jako przekąska mieszczą się w każdej torebce i są idealne w podróży. Obecnie dieta ketogeniczna jest coraz popularniejsza, dzięki niej wiele osób traci szybko zbędne kilogramy. Z pewnością nie musi być to nudna dieta, rezygnacja z pieczywa, może być wyrzeczeniem na początku, jednak z czasem przyzwyczaimy się do tego rodzaju diety.