Akumulatory niklowo-wodorkowe mają wiele zalet

Wiele osób zastanawia się czy można używać akumulatorów niklowo-wodorkowych w urządzeniach, które mają baterie niklowo-kadmowe.

Nie tylko możesz zastąpić takie akumulatory niklowo-wodorkowymi, ale są one lepszym wyborem baterii, ponieważ mają zalety, których nie mają ich odpowiedniki kadmowe. Zaletami akumulatorów niklowo-wodorkowych jest przede wszystkim długi okres przydatności do użycia. Takie baterie mogą pozostać nieużywane nawet przez okres od 3 do 5 lat. Akumulatory niklowo-kadmowe mają problemy z uzyskaniem efektu pamięci, która skróci żywotność tego rodzaju baterii. Natomiast baterie niklowo-wodorkowe można częściowo naładować w razie potrzeby i całkowicie naładować do maksymalnej pojemności następnego dnia lub później. Podczas przechowywania występuje niewielkie rozładowanie, tak zwane wyładowanie strużkowe, dlatego najlepiej jest umieścić baterie niklowo-wodorkowe w urządzeniu i podłączyć w razie konieczności do ładowania.

Akumulatory niklowo-wodorkowe są uważane za bardziej przyjazne dla środowiska niż akumulatory niklowo-kadmowe.

Kadm zaliczany jest do pierwiastków toksycznych, dlatego należy go odpowiednio utylizować. Istnieje wiele miejsc recyklingu baterii, przykładowo znajdziemy kontenery w sklepach, ale jeśli z jakiegoś powodu trafią do kosza na śmieci, baterie zawierające kadm nie nadają się do składowiska. Akumulatory niklowo-wodorkowe można poddać recyklingowi, i jest to zalecane, ale jeśli nie będzie możliwości recyklingu, po trafieniu na wysypisko śmieci nie wyrządzą szkody środowisku naturalnemu. Panuje przekonanie, że akumulatory nimh są niemal zawsze nieco droższe od baterii niklowo-kadmowych, ale nie jest to regułą. W jednym urządzeniu używaj zawsze jednego rodzaju akumulatorów, jeśli jest wymagane dwie lub więcej baterii i nigdy nie mieszaj baterii niklowo-kadmowych z niklowo-wodorkowymi. Typowa żywotność akumulatora niklowo-wodorkowego wynosi około dwóch lat, ale jeśli zauważysz, że moc twojego urządzenia spada, czas zakupić nowe baterie.